نقشه راه صرفه جویی انرژی ساختمانها (تجهیزات گرمایشی و سرمایشی)

مقدمه

نقشه راه صرفه جویی انرژی ساختمانها توسط آژانس بین المللی انرژی (IEA) تهیه شده است. این نقشه راه تصویری از چگونگی استفاده انرژی های پاک در ساختمان و مصرف بهینه آن را همراه با معرفی فنآوری های مورد نیاز در این زمینه ارائه می نماید. همچنین استقرار سیستمهای جدید بهره مندی از انرژی در ساختمان را معرفی می نماید.

زمین با افزایش جمعیت روبرو می باشد. افزایش جمعیت و نیاز روز افزون به انرژی برای تداوم حیات بشری خطرناک می باشد. کاهش ذخایر سوختهای فسیلی و آلودگی های ناشی از استفاده آن برای تولید انرژی الکتریکی، از جمله عواملی است که آینده جهان و مخاطرات پیش روی آن در حوزه تأمین انرژی را نمایان می سازد. در نتیجه مصرف انرژی الکتریکی در جهان رو به فزونی است.

در کشور ما نیز بخش عمده ای از انرژی الکتریکی صرف سرمایش و گرمایش ساختمان ها می شود. به دلیل پایین بودن قیمت برق مصرفی خصوصاً در بخش خانگی، گرایش به مصرف انرژی الکتریکی به مراتب بیشتر است.

از این رو تکیه بر منابع طبیعی از جمله خورشید و باد و… برای تولید انرژی الکتریکی، منطقی کردن مصرف انرژی و بهره گیری از فناوری های نوین در جهت افزایش بهره وری وسایل و تجهیزات تولید و مصرف برق در زمره جهت گیری هایی است که سیاست گذاران و برنامه ریزان کلان حوزه انرژی جهان طی دهه های اخیر به آن پرداخته اند.

مدیریت مصرف

میزان استفاده از انرژی برق در مناطق گرمسیر در ساختمانهای اداری، تجاری و مسکونی خصوصاً در فصل گرما بالا است. این میزان مصرف گاهی موجب اختلال در فرآیند تأمین آن شده و مشکلاتی را در پاسخگویی به نیاز مصرف فراهم می آورد. این روند علاوه بر تحمیل فشار به شبکه برق کشور، نیاز فصلی و مقطعی به افزایش تولید برق را فزونی داده  است.  همچنین عاملی برای تولید گازهای گلخانه ای، تخریب محیط زیست و هدر رفت منابع فسیلی کشور می شود.

استفاده از فناوریهایی با کمترین تولید کربن برای گرمایش و سرمایش در ساختمان نقش مهمی در مدیریت مصرف انرژی دارد. لذا مطالعه این نقشه راه صرفه جویی انرژی ساختمانها را جهت آشنایی با مبحث مدیریت مصرف توصیه می نماییم.

معرفی نقشه راه

بخش جدایی ناپذیر از نقشه راه صرفه جویی انرژی ساختمانها، شناسایی نقش و مشارکت ذینفعان مختلف و چگونگی همکاری آنها با یکدیگر برای رسیدن به اهداف مشترک می باشد. نقشه راه حاضر تصویری از نقشه راه تکنولوژی تجهیزات گرمایشی و سرمایشی درساختمانها را ترسیم می کند.

زمینه های کلیدی در نقشه راه شامل موارد زیر می شود.

  • وضعیت جاری، هزینه ها و تحولات آینده در تکنولوژیهای گرمایشی و سرمایشی
  • شناسایی مناطق خاص که نیازمند تحقق وتوسعه هستند وهچنین توسعه اهداف فناوری و نقاط عطف
  • استقرار اهداف خاص برای فن آوری های گرمایش وسرمایش در بخش ساختمان
  • بکارگیری سیاست هایی برای غلبه بر موانع موجود و آینده درحوزه فن آوری های گرمایش و سرمایش و اطمینان از نتایج بدست آمده در سناریوی نقشه آبی

این فایل راهنما ترجمه ای است از نقشه راهی که آژانس بین المللی انرژی ترسیم نموده است. در آن به ضرورت توجه مضاعف به اهمیت تجهیزات گرمایشی و سرمایشی در ساختمانها پرداخته شده است. این نقشه راه به عنوان یک راه حل برای کاهش انتشار گازهای آلاینده گلخانه ای مورد توجه قرار می گیرد.

 

Contact us

با ما در ارتباط باشید.

  • powerengineering.ir@yahoo.com

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *