مولتی متر دیجیتال

مقدمه

آومتر دیجیتالی یا مولتی متر دستگاهی است که کمیت های مورد سنجش را به صورت رقم یا ارقام عددی بر روی صفحه نمایش خود (Display) مشخص می کند.  دستگاه های اندازه گیری دیجیتالی دیگری نیز مانند ولت متر، آمپر متر، کسینوس فی متر، فرکانس متر، تاکتومتر (دورشمارها)، حرارت سنج و آومتر نیز وجود دارند. دستگاه های اندازه گیری دیجیتالی نسبت به دستگاه های   اندازه گیری آنالوگ دارای طول عمر بسیار بالاتری هستند. زیرا در آنها بر خلاف دستگاه های اندازه گیری آنها از قطعات متحرک استفاده نشده است. همچنین دستگاه های دیجیتالی به عوامل فیزیکی مانند تمیزی هوا و رطوبت و لرزش نیز حساسیت ندارند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در ساخت قطعات الکترونیکی دستگاه هایی ساخته شده اند که بسیار دقیق بوده و در برخی از موارد می توان آنها را به کامپیوتر نیز متصل نمود. که با این کار مقدار کمیت مورد سنجش توسط کامپیوتر بر روی صفحه نمایش نشان داده شده است و در صورت نیاز  می توان آن را ثبت نمود. از دیگر مزایایی که در اتصال دستگاه های اندازه گیری دیجیتالی به کامپیوتر وجود دارد این است که کامپیوتر با توجه به برنامه خاصی که دریافت می کند می تواند در هر لحظه در مورد کمیت اندازه گیری شده تصمیم گیری نماید. به عنوان مثال می تواند با توجه به برنامه و تنظیمی که در کامپیوتر به عمل آمده فرمان خاصی را با توجه به کمیت مورد سنجش صادر نماید. قسمتهای زیادی در یک آومتر دیجیتالی با آوومترهای عقربه ای با هم مشابه هستند.

قسمت اصلی در آومتر دیجیتالی ولت متر یا D.C آن است و اساس کار در ولت مترهای D.C دیجیتالی بر مبنای مقایسه صورت می پذیرد. ولتاژ اعمال شده به یک ولت متر D.C در داخل آن با یک ولتاژ مبنا و مرجع مقایسه گردیده و سپس حاصل این مقیاس به صورت عددی مشخص می گردد. غالبا این ولتاژ مبنا در ولت مترها ۱۰۰ میلی ولت و در برخی از آوومترها در رنج A.C تا یک ولت می باشد.

Contact us

با ما در ارتباط باشید.

  • powerengineering.ir@yahoo.com

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *