برقگیر در شبکه های برق

مقدمه

برقگیر برای زمین کردن ولتاژهای بالای ضربه پیش از رسیدن به تجهیزات خط مورد حفاظت به کار می رود. آنها این کار را از طریق اختیار قرار دادن مداری با امپدانس کمتر نسبت به مداری که خط یا تجهیزات با زمین می سازد انجام می دهد. ضربه ولتاژ محفظه باعث شکشت عایقی آن می شود و به موج ضربه این امکان را می دهد که در زمین تخلیه شود. سپس خاصیت عایقی خود را باز می یابد و با ممانعت از عبور جریان بیشر به زمین، جهت عملکرد بعدی به حالت آماده به کار خویش باز می گردد.

انواع برقگیر

برقگیر یا زمین کننده موج ضربه اساساً شامل یک فاصله هوایی هستند که به صورت سری به عنصر دیگری متصل می گردد. این عنصر دارای مشخصه بخصوصی از نظر ایجاد مقاومت یا امپدانس کم در مقابل جریان ایجاد شده توسط موج فشار قوی و مقاومت یا امپدانس زیاد در مقابل عبور جریان معمولی ولتاژ پایین خط توزیعی که برقگیر به آن متصل است می باشد. در برخی از انواع جدیدتر آنها، فاصله هوایی ممکن است حذف شده باشد. در این فایل آموزشی به معرفی برقگیر ساچمه ای، سوپاپی (دریچه ای) و نوع خارج شونده می پردازیم.

محل نصب برقگیر

برقگیر را تا حد ممکن نزدیک تجهیزات یا خط مورد حفاظت نصب می کنند. به طوری که مقاومت اتصال به زمین حداقل باشد. اتصال به زمین از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا بدون آن نمی تواند عمل نماید. در صورت امکان، علاوه بر زمینهای دیگر، برقگیر باید اتصال زمین مخصوص خود را نیز داشته باشد. از آنجایی که این تجهیز باید از سیستم عایقی خط یا تجهیزات مربوط به آن حفاظت نماید، سیستم عایقی آن باید با سیستم عایقی خط یا تجهیزات مرتبط با آن هماهنگ باشد. در ادامه این فایل آموزشی به مقادیر نامی و انواع آن پرداخته شده است.

 

Contact us

با ما در ارتباط باشید.

  • powerengineering.ir@yahoo.com

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *