ارزیابی روغن ترانسفورماتور

بسیاری از ترانسفورماتورهای قدرت در دنیا عمری بین ۳۰ تا ۴۰ سال دارند. در نتیجه احتمال ایجاد خطا و از مدار خارج شدن آنها افزایش می‌یابد. این امر مشکلات بسیار زیادی را ایجاد می کند. از جمله این موارد می توان به خاموشی بدون برنامه، خسارتهای مادی و نهایتاً ناپایداری شبکه اشاره کرد. بنابراین مقوله ارزیابی روغن ترانسفورماتور و عمر سنجی آنها بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

روغن و عایق کاغذی ترانسفورماتور در اثر عوامل داخلی و خارجی پیر می‌شود. پیری ترانسفورماتور تنها عامل برای از بین رفتن آن نمی‌باشد. ایجاد خطا و گسترش آن در ترانسفورماتور پیر، نقش بسیار موثری برای از بین رفتن آن داد. در ارزیابی وضعیت و عمر سنجی ترانسفورماتورها با توجه به تستهای مختلف روغنی و با تحلیلهای انجام شده بر روی نتایج حاصل از این تستها می‌توان عمر واقعی آن را در مقایسه با عمر ظاهری آن بدست آورد. همچنین می توان راهکارهایی جهت استفاده بهینه از ترانسفورماتور و در نتیجه افزایش طول عمر آن ارائه نمود.

علاوه بر انجام تستهای لازم جهت عیب‌یابی و ارزیابی روغن ترانسفورماتور به منظور تعیین عمر واقعی آن اطلاعات دیگری از جمله تست‌های کارخانه‌ای، مقدار بارگذاری و مدت آن، سوابق تستهای روغن، سوابق تعمیر و نگهداری انجام شده و حوادث اتفاق افتاده بر روی ترانسفورماتورها نیز مورد نیاز می‌باشد.

روغن ترانسفورماتور

روغن حداقل چهار وظیفه را انجام می‌دهد:

  • نقش عایقی
  • خنک کنندگی
  • اطفاء جرقه
  • حلالیت گازهای مختلف و رطوبت

 روغن قابلیت حل گازهای ایجاد شده از تخریب آن، رطوبت و گاز ایجاد شده از تخریب عایقهای سلولزی را دارد. روغن می‌تواند رطوبت و گازهای موجود در هوا که روغن در معرض آن قرار دارد را در خود حل کند. روغن نقش عایقی، انتقال دهنده حرارت و … را در ترانسفورماتور بر عهده دارد. روغن به مرور زمان بر اثر شرایط جوی، نوع بارگیری از ترانسفورماتور و حوادث خارجی اتفاق افتاده بر روی آن از قبیل اتصال کوتاه، برخورد صاعقه و حوادث داخلی، خواص کیفی و عایقی خود را از دست داده یا به اصطلاح پیر می‌شود.

با پیر شدن ترانسفورماتور به مرور زمان آسیبهای جدی از قبیل اضافه حرارت و … به آن تحمیل می‌گردد. از این رو حفظ وضعیت کیفی روغن جهت ادامه کارکرد سالم ترانسفورماتور امری ضروری است. به علاوه به مرور زمان و بر اثر بروز خطاهای فوق‌الذکر در مخزن آن گازهایی تولید می‌شود. برخی از گازها در روغن حل شده و برخی از آنها به صورت آزاد در رله بوخهلتس جمع‌می‌شوند.

کروماتوگرافی

تشکیل گاز در روغن در حال کار نشانگر وجود تنش در داخل ترانسفورماتور است. یکی از روشهای عیب‌یابی ترانسفورماتور تکنیکهای شیمیایی می‌باشد. در میان این تکنیکها روش آنالیز گازهای محلول به عنوان یک روش عیب‌یابی برای تشخیص خطاهای اولیه مقبولیت جهانی پیدا کرده است. گازهای ناشی از خطا در ترانسفورماتورها توسط تجزیه روغن و مواد عایقی جامد از قبیل کاغذ که همگی از سلولز ساخته شده‌اند، تولید می‌گردند. علاوه بر عامل پیری در تجزیه روغن و عایق سلولزی عامل خطا در داخل ترانس این روند را افزایش می‌دهد. لذا ارزیابی روغن ترانسفورماتور حائز اهمیت می باشد.

از طریق آنالیز گازهای محلول در روغن و گازهای آزاد موجود در رله بوخهلتس، می‌توان به وجود یا عدم وجود عیب در ترانسفورماتور پی برد. اندازه‌گیری نوع و میزان گازهای محلول در روغن یا گازهای آزاد به راحتی امکان پذیر است. تفسیر نتایج حاصل از گاز کروماتوگرافی و پی بردن به عیب واقعی دستگاه چندان آسان نمی باشد. این ارزیابی بیشتر به تجربه شخص تفسیر کننده و نحوه کار ترانسفورماتور بستگی دارد.

Contact us

با ما در ارتباط باشید.

  • powerengineering.ir@yahoo.com

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *